Konu: Konveksiyonel Akıntı  (Okunma sayısı 129 defa)

CeeMoo

  • Kahraman Üye
  • İleti: 1200
  • Eğlence Mekanı
    • Profili Görüntüle
Konveksiyonel Akıntı
« : 14 Kas 2014 23:05 »
konveksiyonel  hareket - konveksiyonel akıntının oluşumuAlt mantoda çekirdeğin etkisiyle ısınan magma, yer kabuğuna dikey olarak yükselir.

 

Yer kabuğuna değen magma, bir süre yer kabuğuna sürtünerek yer kabuğunu  hareket ettirdikten sonra soğuyup yoğunlaşarak tekrar dikey yönde  mantoya doğru hareket eder. Manto ile yer kabuğu arasında çok yavaş ve  sürekli olan bu dönüşüm hareketine konveksiyonel akıntılar denir.

 

Konveksiyonel Hareket ise;

 

Konveksiyon, maddenin yer değiştirmesine bağlı olarak ısı taşınmasına  denir. Örneğin bardağınızdaki suya buz attığınızda konveksiyonel soğutma  yapmış olursunuz.

 

Konveksiyonel hareket de kullanıldığı yere bağlı olarak farklı  şekillerde açıklanabilir ancak muhtemelen sorunuz, coğrafya terimi olan  konveksiyonel hareket ile alakalı.

 

Coğrafyada konveksiyonel hareket, soğuk hava ile sıcak havanın  karşılaşmasına, yer değiştirmesine denir ve bu hareketlere bağlı olarak  konveksiyonel yağışlar oluşur.

 

Sıcak havada yüksek miktarda buharlaşmış su bulunur ancak hava  soğuduğunda nem taşıma kapasitesi düşer, bu yüzden sıcak hava soğuk hava  ile karşılaşıp soğuduğunda su buharını taşıyamaz hale gelir ve bu buhar  yoğunlaşarak yağmur/kar/dolu haline gelir.