Gönderen Konu: Hz Peygamberimizin Cennetteki Komşuları  (Okunma sayısı 36 defa)

Çevrimiçi sanalforum

  • Administrator
  • *
  • İleti: 211
    • Profili Görüntüle
Hz Peygamberimizin Cennetteki Komşuları
« : 20 Temmuz 2020, 22:11:20 »


Hazreti Ali (r.a.) Resulullah'tan (s.a.v.) şu iki kulağımla: "Talha ve Zübeyr benim Cennet'te komşularımdır." buyurduğunu işittim diye nakleder.

O vefalı, cesur, güçlü, şerefli bir yiğitti. Yermük harbinde tek başına bir orduydu. Ordusunun bozulduğunu görünce: "Allahü Ekber" diyerek tek başına kılıcım bir sağa bir sola sallayarak dağ gibi Bizans ordusunu yarıp geçmiş ve safların ortasından geri dönmüştür.

O ne emirlik ne memurluk hiçbirini istememiş malı çok olmasına rağmen borçlu olarak vefat etmiştir. Çünkü, malı canı Allah yoluna feda eylemiştir.

Dünyada cennetle müjdelenen ilk on sahabi arasında bulunan Hz. Zübeyr (r.a.) ashab-ı şüra'dandır. Annesi Safiyye (r. anha) Abdülmuttalib'in kızı, Peygamber (s.a.v.) Efendimiz'in de halasıdır. Babası Avvam, dedesi Huveylid'dir. Zevcesi Esma Zatü'n-Nitakayn'dır. Hz. Hatice (r. anha) da Zübeyr'in (r.a.) halasıdır.

Cemel vak'asında 64 yaşlarında şehit olan Hz. Zübeyr'in (r.a.) şefaatini ve samimi bir dost, eli açık cömert, vefalı, Allah yolunda, İslami tebliğte cesur olabilmeyi niyaz ederiz.

Kaynak: Mustafa Eriş, Altınoluk Dergisi, 1991 - Mayıs, Sayı: 063, Sayfa: 022

 

Sitemap 1 2 3 4 5 6 7