Gönderen Konu: Peygamberimizin İstişareye Önem Vermesi  (Okunma sayısı 30 defa)

Çevrimiçi sanalforum

  • Administrator
  • *
  • İleti: 211
    • Profili Görüntüle
Peygamberimizin İstişareye Önem Vermesi
« : 20 Temmuz 2020, 22:11:59 »

Allah(c.c) öyle bir Peygamber göndermeliydi ki birleştiren ve kucaklayan yapıda bir Peygamber olsun. Rabbinin kesin emri olmayan konularda insanlarla istişare edebilsin ve yeni fikirlere açık olsun. Alemlere rahmet nurlar nuru Muhammed aleyhisselam, insanlara iyiliği emretmek ve kötülükten men etmek için gönderilmişti. Gönderiliş amacının tezahürü olarakta Rabbinin emirlerini öncelikli olarak kendisi uygulamalı ve bu sayede insanlara örnek olmalıydı.

Şura suresinin 38. ayetine göz atalım.

"Yine onlar, Rablerinin davetine icabet ederler ve namazı kılarlar. ONLARIN İŞLERİ, ARALARINDA DANIŞMA İLEDİR. Kendilerine verdiğimiz rızıktan da harcarlar.(Diyanet Vakfı Meali)"

"Müşrikler arasında kargaşa ve keşmekeş sürerken, Resûlullah sallallahu aleyhi vesellem ordusuyla Bedir'e varmış ve karargahını Bedir kuyusuna yakın bir yere kurmuştu bile..

Hubab b. Münzir radıyallahu anh, henüz otuz üç yaşında harp sanatını bilen bir yiğitti. Bir endişesi vardı. Efendimiz sallallahu aleyhi vesellem'in huzuruna geldi :

-Ey Allah'ın Resûlü ! Burada konaklamayı size Allah mı emretti? diye sordu.
-Hayır, dedi Resûlullah. Bir harp tedbiri olarak uygun gördüm.
-Bağışlayın ey Allah'ın Resûlü, dedi. Ama ben, burayı karargah için pek uygun görmüyorum. Kureyş'in konacağı yerin yakınındaki su kuyusuna gidip konalım. Ben orayı bilirim. Orada suyu bol ve tatlı bir kuyu vardır. Önce bir havuz yapıp su ile dolduralım. Sonra da bütün kuyuları kapatalım. Biz, susadıkça havuzumuzdan içeriz. Onlarsa, susuz kalıp zor duruma düşerler.
Efendimiz sallallahu aleyhi vesellem :
-Doğru söylüyorsun ey Hubab, dedi.

Sonra da karargahını müşriklerin yerleşeceği yerin yakınındaki suyun yanına taşıdı. Bir büyük çukur kazılıp suyla dolduruldu ve diğer kuyular kapandı."(Salih Suruç, Allah'ın Elçisi Hazreti Muhammed(s.a.v)'in Hayatı Kitabı)

Bizlerde Resûlullah sallallahu aleyhi vesellem efendimiz gibi kardeşlerimizle istişare etmeli, onların fikirlerine önem vermeli ve yeni fikirlere açık olmalıyız. Hubab b. Münzir radıyallahu anh'ın lideriyle konuşma tarzı ve sunduğu mantıklı teklif de konunun içindeki bir başka güzel örnek olarak karşımıza çıkıyor. Böylesi davranışlar toplumsal birlikteliği arttırmada ve hoşgörünün yaygınlaşmasında etkin rol oynadığı gibi birçok konuda da başarının anahtarı haline gelebilir.

 

Sitemap 1 2 3 4 5 6 7