İletileri Göster

Bu özellik size üyenin attığı tüm iletileri gösterme olanağı sağlayacaktır . Not sadece size izin verilen bölümlerdeki iletilerini görebilirsiniz


Mesajlar - snrj

Sayfa: [1] 2 3 4 5 6 ... 191
1
NASA’nın yayınladığı Dünya isimli fotoğraf serisi, çeşitli uzay araçları tarafından çekilen görüntülerden oluşuyor.


Uzaydan çekilen Bahamalar görüntüsü.


İzlanda'daki Holuhraun Yanardağı ve etrafındaki lavlar görüntülendi.


Uzaydan çekilen Sibirya'daki Hromsk ve Omulyahsk körfezleri görüntüsü.


Kanada'nın Britanya Kolombiyası eyâletinde bulunan Sisli Vadi bölgesi manzarası.


Uzaydan çekilen Tanzanya'nın kuzeyindeki Natron Gölü görüntüsü.


NASA'nın yayınladığı uzaydan çekilen Abu Dabi Emirliği'nin güneyindeki Liwa Vahası görüntüsü.


İran'daki Kebir Çölü görüntüsü.


Rusya'daki Ohotsk Denizi'nin Ulban Körfezi görüntüsü.

2

Gökbilimciler, Mars'ta birbiriyle bağlantılı eski yer altı göllerinin ve geniş yer altı suyu ağının varlığına dair izler bulunduğunu bildirdi.

ABD Havacılık ve Uzay Ajansı NASA ve Avrupa Uzay Ajansı ESA'nın Mars uydularının bulgularını inceleyen gökbilimciler, sonuçları "Journal of Geophysical Research" dergisinde yayımlanan çalışmada, Mars kraterlerinde tespit edilen jeolojik izlerin Kızıl Gezegen'in geçmişte karmaşık bir yer altı suyu sistemine ev sahipliğini yaptığını gösterdiğini belirtti.

Uyduların çektiği yüzey görüntülerini inceleyen araştırmacılar, Mars'ın kuzey yarım küresindeki derin krater çukurlarının tabanında görülen derin olukların, havuz biçimli vadilerin ve yelpaze biçimli tortul çökeltilerin geçmişte burada yer altı göllerinin ve bunları birbirine bağlayan geniş bir yer altı suyu sisteminin olduğunun kanıtı olduğuna işaret etti.

Ayrıca Mars'ta bulunan kil gibi minerallerin ancak uzun süre suyla temas sonucu oluşabileceğine dikkati çeken araştırmacılar, bunun gezegende geçmişte büyük miktarda su bulunduğuna kanıt sayılması gerektiğini vurguladı.

Bilim adamları Mars'ta 3-4 milyar yıl önce dev bir yüzey altı okyanusu bulunduğunu ve bunun yer altı sularıyla daha küçük yer altı göllerine bağladığını düşünüyor. Mars'taki su varlığının Dünya'dakine benzer bir canlı yaşamının izlerinin araştırılması açısından ipucu sağlayabileceği düşünülüyor.

3
SanalForum Kütüphane / Yerli uyduya yerli motor
« : 09 Oca 2019 , 00:00 »

TÜBİTAK Uzay'da Hall Etkili İtki Motoru Geliştirme Altyapı Projesi (HALE) kapsamında Türkiye'nin ilk milli itki motoru üretilerek test süreçleri tamamlandı. TÜBİTAK Uzay Teknolojileri Araştırma Enstitüsü Başuzman Araştırmacı Banu Çiçek Aydın, "Projede 13 kişi görev aldı. Projeyi geliştirirken hiçbir ülkeden teknoloji transferi olmadı. Yurt dışından satın alacak olsak bir motor 10 milyon dolardı. Biz 16 milyona hem altyapıyı kurduk hem de ekipmanların parçalarını satın aldık" dedi. 2020'de uzaya fırlatılması planlanan Türkiye'nin ilk yerli ve milli haberleşme uydusu Türksat 6A için üretilen itki motoru, üretim çalışmaları devam eden yüksek çözünürlüklü gözlem uydusu İMECE'de de kullanılacak. Uyduların en önemli alt bileşenlerinden biri olan uydu itki motoru ve itki sistemlerinin yurt dışından tedarikini önlemek için yürütülen HALE Projesi hakkında bilgi veren Aydın, projenin test sürecinde elde edilen başarıyı şu sözlerle anlattı: "İtki motorunun yeterlilik testleri kapsamında işlevsel ve performans testlerini tamamladık. Test sürecinde itki motorunun çalışması esnasındaki performansını belirlemek amacıyla itki ve kuyruk gazı dağılımı ölçümleri yapıldı. İtki motorunun 70 milinewton (mN) itki üretmesi amaçlanıyordu. Testler sonucunda 80 mN olarak ölçüldü. Kuyruk gazı dağılımının ise 90 dereceden küçük olması hedefleniyordu. Bu değer ise 71 derece oldu. Bu teknoloji yurtdışında 70'lerden bu yana var. İlk olarak Ruslar üretti. Ardından Amerikalılar farklı bir tip üzerinde geliştirdi. AB, Japonya ve Kore gibi ülkelerde var. Biz de 10 ülke arasına girmiş olduk bu itki motoruyla. HALE, ilk olarak Türksat 6A ve İMECE uydusunda kullanılacak."

4
2019 yılında üç Güneş, iki Ay tutulması yaşanacak. Türkiye’den sadece parçalı Ay tutulması gözlemlenebilecek. 2019’da yine 8 göktaşı yağmuru gerçekleşecek.

Antalya Saklıkent’teki Bakırlıtepe’de kurulu TÜBİTAK Ulusal Gözlemevi (TUG), 2019’un önemli gök olaylarını derledi.

AA muhabirin 2019 Gök Olayları Yıllığı’ndan yaptığı derlemeye göre, yılın ilk önemli gök olayı 5-6 Ocak 2019 tarihindeki “parçalı Güneş tutulması.” Türkiye’den gözlenemeyecek olan tutulma genel zaman ile 23.34-03.48 saatlerinde gerçekleşecek. Güneş’in en fazla yüzde 71’inin örtüleceği tutulma, Asya’nın kuzeydoğusu ve Alaska’nın bazı bölgelerinden gözlenebilecek.

Yılın ikinci önemli gök olayı ise 21 Ocak 2019 tarihinde gerçekleşecek. Bu kez “tam Ay tutulması” olacak. Genel zaman ile 03.33-06.50 saatlerinde gerçekleşecek tutulmanın tamamı Kuzey ve Güney Amerika’dan izlenebilecek. Tutulma başladığında Türkiye’de Ay batmaya yakın olduğundan gözlenmesi mümkün olmayacak.
2 Temmuz’da tam Güneş tutulması

2 Temmuz 2019’da yılın ikinci Güneş tutulması, “tam Güneş tutulması” yaşanacak. Genel zaman ile 18.01-20.44 saatlerinde gerçekleşecek bu tutulma da Türkiye’den gözlenemeyecek.

Pasifik Okyanusu ve Güney Amerika’nın güneyinden gözlenebilecek olan bu tutulma, Ay’ın Dünya’ya nispeten yakın olması dolayısıyla, uzun tutulmalardan biri olacak ve yaklaşık 4,5 dakika sürecek.

16-17 Temmuz 2019 tarihinde “parçalı Ay tutulması” gerçekleşecek. Tamamı Türkiye’den gözlenebilecek bu tutulma Türkiye saati ile 21.43-03.18 saatlerinde gerçekleşecek. Saat 00.31’de, tutulma ortasında Ay’ın yaklaşık yüzde 65’lik bölümü Dünya’nın gölgesinde kalacak.

26 Aralık 2019 tarihinde “halkalı Güneş tutulması” olacak. Türkiye’den görülemeyecek bu tutulma genel zaman ile 03.34-07.01 saatlerinde gerçekleşecek. Suudi Arabistan, Hindistan’ın güneyi, Sumatra, Borneo ve Filipinler’den görülebilecek. Bu tutulma Güneş’in yüzde 97’sini örtecek.
Merkür, güneşin önünden geçecek

Bu arada, 11 Kasım 2019 tarihinde Merkür, Güneş’in önünden geçecek. Türkiye’de öğleden sonra başlayacak ve kısmen gözlemlenebilecek.

Bir teleskop ya da dürbünle bile bakıldığında Merkür, Güneş diskinin önünde ancak siyah bir nokta gibi görünecek. İllere göre geçişin başlangıç zamanı farklılık gösterecek. Geçiş, Ankara’da 15.40’da başlayacak.
Göktaşı yağmurları

Bu yıl yine yılın belli dönemlerinde göktaşı yağmurları gerçekleşecek. İlk göktaşı yağmuru 3-4 Ocak tarihlerinde Quadrantid (Dörtlük) ve 22-23 Nisan tarihlerinde Lyrid (Lir) göktaşı yağmurlarında gökyüzünde saatte 20-40 meteor görülebilecek.

4-5 Mayıs tarihlerinde Eta Aquarid (Eta Kova), 27-28 Temmuz’da Delta Aquarid (Delta Kova), 12-13 Ağustos’ta Perseid (Perse), 20-21 Ekim’de Orionid (Avcı), 17-18 Kasım’da Leonid (Aslan), 13-14 Aralık’ta da Geminid (İkizler) göktaşı yağmuru olacak. Söz konusu göktaşı yağmurlarında saatte 15 ila 120 yıldız kayması olarak da tabir edilen meteor görülebilecek.

Kaynak: AA

5


Çin Merkezi Televizyonu (CCTV), geçen ay uzaya gönderilen Çang’ı-4 insansız uzay keşif aracının Ay’ın dünyadan görünmeyen karanlık yüzüne yerel saatle 10.26’da başarılı şekilde iniş yaptığını duyurdu. Keşif aracı iniş yaptığı yerden ilk fotoğrafları da gönderdi.

Ay’ın karanlık tarafına inen ilk keşif aracı olan Çang’ı-4, derin uzay gözlemi ve Ay’ın diğer bölgesinde daha fazla araştırma imkanı sağlayacak. Bununla birlikte keşif aracı Ay’da çeşitli minerallerin incelenmesi ve örnekler toplanması için de kullanılacak.

Çin Ulusal Uzay İdaresi (CNSA), Çang’ı-4’ün geçen hafta Ay’ın karanlık tarafına iniş hazırlığı yaptığını ve bu kapsamda Çinli bilim adamlarının iniş hazırlıkları için görüntüleme aygıtlarını ve ölçüm dedektörlerini kontrol ettiğini açıklamıştı.

Çang’ı-4, 7 Aralık’ta Uzun Yürüyüş 3B roketiyle Ay’daki Von Karman kraterine inmek üzere gönderilmişti.

Çang’ı-4’ün başarılı inişi derin uzay araştırmaları için dönüm noktası olarak görülüyor. Ay, radyo sinyallerinin karanlık tarafa erişimini engellediği için o bölgeyle dünya arasında doğrudan iletişim kurulamıyor.

CNSA da bu engeli ortadan kaldırmak ve Çang’ı-4 ile iletişim kurabilmek için Çüeçiao İletişim Uydusu’nu mayıs ayında dünyadan 455 bin kilometre uzaklıktaki İkinci Lagrangian (L2) noktasında bulunan yörüngeye göndermişti.

Çin, geçen kasım ayında da Ay’ın karanlık tarafını görüntülemiş, yer şekillerinin fotoğraflarını dünyaya aktarmıştı.

Çang’ı-3 insansız keşif aracını da Ay’a 2013’te gönderen Çin, sıradaki insansız keşif aracı Çang’ı-5’i de bu yıl Ay’a göndermeyi planlanıyor.

Kaynak: AA

6
memlekete hayırlı uğurlu olsun
bidahaki seçimlere bende koyacam adaylığımı

7
Allah rahmet eylesin

8
pek siyaseti sevmem ama kısaca fikrimi söleyim bunların alayı üçkağıtçı kendi işlerine gelen neyse onu yapıyorlar saldırmak işlerine geliyosa 1 kişi öldürüldü diye dünyayı ayağa kaldırıyorlar işlerine geldimi bırak 1 kişi toplu katliam yapılsa hemen siyaset politika yapıyorlar

9
Tarihte Bugün / 28 Temmuz
« : 28 Tem 2014 , 00:50 »
1914 – I. Dünya Savaşı başladı.
1808 – Osmanlı Padişahı III. Selim, İstanbul'da IV. Mustafa'nın emriyle boğularak öldürüldü.
1402 – Osmanlı Padişahı Yıldırım Bayezid, Ankara Savaşı'nda Timur'a yenilerek esir düştü.
1741 – İtalyan besteci Antonio Vivaldi öldü.
1992 – Barcelona'da yapılan 25. Olimpiyat Oyunlarında, halterci Naim Süleymanoğlu, 60 kiloda şampiyon oldu.
1965 – Vietnam Savaşı: ABD Başkanı Lyndon B. Johnson, Güney Vietnam'daki Amerikan güçlerinin sayısının 75.000 den 125.000 e çıkarılmasını istedi.
1945 – Bir B-25 Mitchell bombardıman uçağı New York'ta Empire State Binasının 78. katına çarptı ve 24 kişi öldü.
1943 – II. Dünya Savaşı: İngiliz hava kuvvetlerinin Hamburg'u bombalaması sonucu çıkan yangınlarda 42.000 Alman sivil öldü.
1821 – Arjantinli general Jose de San Martin, Lima'ya girerek Peru'nun İspanya'dan bağımsızlığını ilan etti.
1540 – Thomas Cromwell, İngiltere Kralı  VIII. Henry'nin emriyle vatana ihanet suçundan idam edildi.
1750 – Alman besteci Johann Sebastian Bach öldü.

10
Tarihte Bugün / 27 Temmuz
« : 28 Tem 2014 , 00:49 »
1972 – Kartal kod adlı avcı uçağı F-15 ilk uçuşunu yaptı.
1953 – Kore Savaşı sona erdi. Ateşkes anlaşması Panmuncon'da imzalandı.
1949 – Dünyanın ilk jet motorlu yolcu uçağı de Havilland Comet, ilk uçuşunu yaptı.
1612 – Osmanlı padişahı IV. Murat doğdu.
2012 – Olimpiyat Oyunları açılış seremonisi Londra'da yapıldı.
1302 – Osmanlı Beyliği ile Bizans İmparatorluğu arasındaki Koyunhisar Savaşı, Osman Gazi'nin zaferiyle sonuçlandı.

Sayfa: [1] 2 3 4 5 6 ... 191