Konu: Facebook Oculus Rift'i Satın Aldı  (Okunma sayısı 74 defa)

snrj

  • Tam Üye
  • İleti: 225
  • Hayat Kısa Eğlenmene Bak
Facebook Oculus Rift'i Satın Aldı
« : 26 Mar 2014 , 02:10 »Bir süredir yaptığı satın almalarda mobil uygulamalara ağırlık veren Facebook bu kez sağ gösterip sol vurdu: Sanal gerçeklik oyunları geliştiren Oculus VR firması, 2 milyar dolar karşılığında Facebook'un renklerine katıldı. Bir başlık ile sanal gerçeklik oyunlarını oynama olanağı sunan Oculus Rift cihazı ile adından söz ettiren Oculus VR, henüz geliştirme aşamasında olduğu cihazı 350 dolardan ön siparişe açmış durumda.

400 milyon dolarlık nakit ve 23,1 milyon Facebook hisse senedi ile yapılan ödemede ayrıca hedeflerin tutturulması durumunda 300 milyon dolarlık potansiyel bir nakit ödemesi daha yapılacağı belirtiliyor.

Facebook CEO'su Mark Zuckerberg, konuyla ilgili yaptığı açıklamada "Bugünün platformu mobil olabilir; ancak bir yarının platformlarına da hazırlanıyoruz. Oculus gelmiş geçmiş en sosyal platformu yaratma şansını sunuyor; böylelikle çalışma, eğlenme ve iletişim yöntemlerimizde köklü değişiklikler yapabileceğiz." ifadesini kullandı.

Oculus tarafında ise CEO Brandan Iribe, "Mark ve Facebook ekibi ile en iyi sanal gerçeklik platformunu dünyaya sunmak için çalışmaktan heyecan duyuyoruz" dedi. Facebook'un hisse değerlerinde kapanış sonrasında yüzde 1'lik düşüş gözlendi.