Konu: NVLink sayesinde CPU’lar ve GPU’lar arasında sıkı entegrasyon kurulabiliyor.  (Okunma sayısı 75 defa)

snrj

  • Tam Üye
  • İleti: 225
  • Hayat Kısa Eğlenmene BakNVIDIA, gelecekteki GPU’larına NVIDIA® NVLink™ adı verilen yüksek hızlı bir ara bağlantı entegre ederek GPU’ların ve CPU’ların bugüne oranla beş ile 12 kat daha hızlı veri paylaşımı yapabilmesini sağlamayı planladığını duyurdu. Böylece uzun süredir devam eden bir darboğaz aşılmış olacak ve bugünün birçok güçlü sisteminden 50-100 kat daha hızlı çalışan yeni nesil exascale süperbilgisayarların yolu açılacak.

NVIDIA, bu yılın yeni NVIDIA Maxwell mimarisinin ardından, NVLink teknolojisini 2016 yılında piyasaya sürülmesi planlanan kendi Pascal GPU mimarisine ekleyecek. Yeni ara bağlantı IBM ile beraber geliştirildi ve bu firmanın GÜÇ CPU’larının gelecekteki versiyonlarında kullanılacak.

NVIDIA’da GPU Mühendisliği kıdemli başkan yardımcısı Brian Kelleher’in ifadesine göre, “NVLink teknolojisi CPU ile GPU arasındaki veri hareketini büyük oranda arttırarak GPU’nun tüm potansiyelini ortaya koymakta ve verilerin işlenmesi için GPU’nun beklemek zorunda olduğu süreyi azaltmaktadır.”

IBM’de başkan Yardımcısı ve IBM Üyesi Bradley McCredie’ye göre, “NVLink CPU ile GPU arasında hızlı veri alışverişini sağlayarak bilgisayar sisteminin veri hacmini arttırır ve bugün hızlı bilişimin önünde duran önemli bir darboğazın üstesinden gelir. NVLink sayesinde geliştiricilerin yüksek performanslı ve veri analizi uygulamalarını hızlandırılmış CPU-GPU sistemlerinden yararlanacak şekilde değiştirmesi kolaylaşır. Bizce bu teknoloji OpenPOWER ekosistemimize yapılmış başka bir önemli katkıyı temsil etmektedir.”

NVLink teknolojisiyle IBM POWER CPU’ları ve NVIDIA Tesla® GPU’ları arasında sıkı bağlantı kurulmasıyla beraber, POWER veri merkezi ekosistemi hızlandırılmış GPU’dan yüksek performanslı bilişim, veri analizi ve bilgisayarla öğrenme gibi çok çeşitli uygulamalarda tam anlamıyla yararlanabilecektir.


PCI Express 3.0’a göre Avantajlı Yönler

Bugünün GPU’ları ile x86-bazlı CPU’lar arasındaki bağlantı, GPU’nun CPU bellek sistemine erişimini sınırlayan ve tipik CPU bellek sistemlerinden dört ya da beş kat yavaş çalışan PCI Express (PCIe) arayüzü ile sağlanmaktadır. PCIe, GPU ile x86 CPU’lardan daha fazla bant genişliğine sahip IBM POWER GPU’ları arasında daha da büyük bir darboğazdır. NVLink arayüzü tipik CPU bellek sistemlerinin bant genişliğine uygun olacağı için, GPU’ların tam bant genişliği ile CPU belleğine erişmesini sağlayacaktır.

Yüksek bant genişliğine sahip bu ara bağlantı hızlandırılmış yazılım uygulama performansını çarpıcı biçimde iyileştirecektir. GPU belleklerinin hızlı ama küçük, CPU belleklerinin ise yavaş ama büyük olması gibi bellek sistemi farklılıkları nedeniyle hızlandırılmış bilgisayar uygulamaları tipik olarak verileri ağdan ya da depolandığı diskten alarak CPU belleğe taşır ve sonra da verileri GPU tarafından sıkıştırılmak üzere GPU belleğe kopyalar. NVLink ile veriler CPU bellek ile GPU bellek arasında çok daha hızlı hareket ederek GPU ile hızlandırılmış uygulamaların çok daha hızlı çalışmasını sağlar.


Birleştirilmiş Bellek Özelliği

Hızlı veri hareketi, Birleştirilmiş Bellek olarak bilinen başka bir özellikle birlikte GPU hızlandırıcının programlanmasını kolaylaştıracaktır. Birleştirilmiş Bellek sayesinde programcı CPU ve GPU belleklerini tek bir bellek bloğu gibi görebilir. Programcı verinin CPU ya da GPU belleği üzerinde olup olmadığına aldırmaksızın veri üzerine çalışabilir.

Gelecekte NVIDIA GPU’larının PCIe’yi desteklemeye devam edecek olmasına rağmen, NVLink teknolojisi GPU’ları NVLink ile çalışan CPU’lara bağlamada ve çok sayıdaki GPU’lar arasında doğrudan yüksek bant genişlikli bağlantılar temin etmede kullanılacaktır. Ayrıca, NVLink oldukça yüksek bant genişliğine rağmen, PCIe’ye kıyasla aktarılan bit başına enerjiyi çok daha verimli kullanır.
NVIDIA NVLink ile beraber Pascal mimarisi temelinde GPU’ları içine alacak bir modül tasarlamıştır. Bu yeni GPU modülü bugün GPU’larda kullanılan standart PCIe panoların üçte biri büyüklüğündedir. Pascal modülünün alt tarafındaki konektörler bu modülün ana karta bağlanmasını sağlayarak sistem tasarımını ve sinyal bütünlüğünü iyileştirir.

NVLink yüksek hızlı ara bağlantı sayesinde, enerjinin son derece verimli kullanıldığı ölçeklendirilebilir exascale süperbilgisayarlara giden yolu açan sıkı bağlantılı sistemler 1.000 petaflop hızla (saniyede 1 x 1018gezer nokta işlemi) ya da bugünün en hızlı sistemlerinden 50 ile 100 kat daha hızlı çalışabilecektir.
kaynak veteknoloji